| MOQ: | 100KG |
| Price: | Price is negotiated based on the required specifications and quantity |
| Standard Packaging: | Standard export packaging, or packaging as required |
| Delivery Period: | 5-8 working days, depending on the parameters required for negotiation |
| Payment Method: | Payment Terms: Mainly T/T.. L/C, D/A, D/P, |
| Supply Capacity: | 5000 tons per month |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Density | 8.89 g/cm³ |
| Process | Cutting Forging Hot Rolling Cold Rolling |
| Thickness | 2-50mm |
| Heat treatment | Solution aging, quenching and tempering, heat treatment |
| Length | 6000mm |
| Width | 1500mm |
| Surface | Smooth |
| Alloy | Nickel-chromium-molybdenum alloy containing tungsten |
C276 Hastelloy alloy plate offers excellent laser processing capabilities and corrosion resistance with complete specifications.
| Commodity | Hastelloy C - 276 Nickel Alloy C276 Round Bar High Nickel Alloy Steel Bar |
|---|---|
| Grade | C-276 |
| Brand | Hastelloy |
| Certification | ISO, MTC |
| Thickness | 2-50mm |
| Width | 1500mm-2000mm |
| Length | 6000mm |
| Surface | Bright, ANI |
| Standard | UNS N10276, ASTM B575, ASME SB575, DIN/EN 2.4819 |
| Delivery Time | Customized delivery according to required quantity or sales contract |
| MOQ | 100 kg |
| Element | Min | Max |
|---|---|---|
| Ni | 57 | |
| Cr | 15.0 | 16.5 |
| Fe | 4.0 | 7.0 |
| C | 0.01 | |
| Mn | 1.0 | |
| Si | 0.08 | |
| Mo | 15.0 | 17.0 |
| W | 3.0 | 4.5 |
| Co | 2.5 | |
| V | 0.3 | 0.3 |
| P | 0.015 | |
| S | 0.01 |
| Tensile Strength (Rm N/mm²) | ≥690 |
| Yield Strength (RP0.2 N/mm²) | ≥283 |
| Elongation (A5%) | ≥40 |
| Hardness | HRB≤100 |
| Melting Point | 1325-1370℃ |