| MOQ: | 100KG |
| Price: | Price is negotiated based on the required specifications and quantity |
| Standard Packaging: | Standard export packaging, or packaging as required |
| Delivery Period: | 5-8 working days, depending on the parameters required for negotiation |
| Payment Method: | Payment Terms: Mainly T/T.. L/C, D/A, D/P, |
| Supply Capacity: | 5000 tons per month |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Density | 4.51g/cm³ |
| Component | Ti-6Al-4V |
| Product Surface | Bright |
| Alternative Names | TC4, Ti-6Al-4V, BT6, IMI318 |
| Application Areas | Aerospace, automotive manufacturing, chemical industry, shipbuilding |
| Alloy Type | (α+β) type titanium alloy |
| High Temperature Resistance | Excellent |
| Corrosion Resistance | Excellent |
| Toughness | Excellent |
| Element | Content (%) |
|---|---|
| Ti | Margin |
| Al | 5.5~6.8 |
| V | 3.5~4.5 |
| Fe | ≤0.30 |
| C | ≤0.10 |
| N | ≤0.05 |
| H | ≤0.015 |
| O | ≤0.20 |
We support spectral inspection and provide material/product lists with all shipments. Our quality policy emphasizes integrity, product excellence, and strict adherence to specifications.