| MOQ: | 100KG |
| Price: | Price is negotiated based on the required specifications and quantity |
| Standard Packaging: | Standard export packaging, or packaging as required |
| Delivery Period: | 5-8 working days, depending on the parameters required for negotiation |
| Payment Method: | Payment Terms: Mainly T/T.. L/C, D/A, D/P, |
| Supply Capacity: | 5000 tons per month |
| Attribute | Value |
|---|---|
| Composition | Nickel (Ni): 57-59%, Chromium (Cr): 13-15%, Iron (Fe): 13-15%, Cobalt (Co): 2.5-3.5%, Molybdenum (Mo): 2.5-3.5%, Tungsten (W): 1.5-2.5%, Titanium (Ti): 1.0-2.0%, Aluminum (Al): 1.0-2.0% |
| Application | Gas turbines, aerospace components, industrial processes |
| Density | 8.24 g/cm³ |
| Tensile Strength | 760-1035 MPa |
| Yield Strength | 420-690 MPa |
| Modulus of Elasticity | 205-215 GPa |
| Thermal Conductivity | 11-13 W/(m·K) |
| Melting Point | Approximately 1320-1380°C |
| Corrosion Resistance | Excellent resistance to oxidation and high temperatures |
| Fatigue Resistance | High fatigue resistance |
| Creep Resistance | Excellent at elevated temperatures |
| Hardness | 28-35 HRC |
| Element | Weight Percentage (%) |
|---|---|
| Nickel (Ni) | 57-59 |
| Chromium (Cr) | 13-15 |
| Iron (Fe) | 13-15 |
| Cobalt (Co) | 2.5-3.5 |
| Molybdenum (Mo) | 2.5-3.5 |
| Tungsten (W) | 1.5-2.5 |
| Titanium (Ti) | 1.0-2.0 |
| Aluminum (Al) | 1.0-2.0 |